Tesla centar

Ultimativni Vodič za Sklapanje Gejming PC-ja

Sklapanje gejming PC-ja – Vodič za odabir komponenti

Sklapanje gejming PC-ja može biti uzbudljiv i isplativ projekat, bilo da si početnik ili iskusni entuzijasta. Pravilnim odabirom komponenti možeš izvući maksimum iz svog budžeta i kreirati mašinu koja će bez problema pokretati najnovije naslove u visokoj rezoluciji i visokim frekvencijama osvežavanja. Ključ uspešnog sklapanja leži u balansu između performansi, kompatibilnosti i buduće nadogradivosti.

Grafičke kartice

Grafička kartica je srce svakog gejming računara jer direktno utiče na kvalitet prikaza i performanse u igrama. Prilikom izbora, važno je uzeti u obzir rezoluciju u kojoj planiraš da igraš, osvežavanje monitora i vrste igara koje najčešće igraš. Ako želiš da igraš u 4K rezoluciji, potreban ti je moćan model sa velikom memorijom i brzim taktom. Za eSports naslove i igranje u 1080p, možeš se odlučiti za model iz srednje klase koji nudi odličan balans između cene i performansi.

Matične ploče

Matična ploča je osnovni deo računara koji povezuje sve komponente. Prilikom izbora, treba obratiti pažnju na kompatibilnost sa procesorom, podršku za RAM memoriju, dostupne PCIe slotove i konektore za proširenje. Ako planiraš overklokovanje, važno je izabrati ploču sa dobrim naponskim sekcijama i kvalitetnim hlađenjem. Takođe, treba uzeti u obzir veličinu (ATX, Micro-ATX ili Mini-ITX) u zavisnosti od kućišta i prostora kojim raspolažeš.

Memorije (RAM)

RAM memorija igra ključnu ulogu u brzini i odzivu sistema. Za moderne igre, 16GB RAM-a postaje standard, dok se za ozbiljniji multitasking i zahtevnije naslove preporučuje 32GB. Brzina memorije takođe igra ulogu, naročito kod platformi koje koriste integrisanu grafiku ili zahtevne aplikacije. Prilikom izbora, treba proveriti podržane frekvencije i latencije kako bi se maksimalno iskoristile performanse sistema.

Procesori (CPU)

Procesor je mozak računara i značajno utiče na celokupne performanse. Za gejming, bitno je odabrati model sa dobrim balansom između broja jezgara i takta, jer mnoge igre i dalje više zavise od pojedinačne brzine jezgra nego od broja jezgara. Ako uz gejming planiraš strimovanje, editovanje videa ili rad sa zahtevnim softverima, potrebno je uložiti u jači model sa više jezgara i niti.

Napajanja

Pravilno dimenzionirano i kvalitetno napajanje je ključno za stabilnost sistema. Važno je izabrati napajanje sa dovoljno snage da podrži sve komponente, uz dodatnu rezervu za buduće nadogradnje. Modularna napajanja omogućavaju bolju organizaciju kablova, što poboljšava protok vazduha i estetiku unutrašnjosti kućišta. Takođe, treba obratiti pažnju na sertifikate efikasnosti (80 Plus Bronze, Gold, Platinum), jer oni utiču na potrošnju energije i dugovečnost sistema.

Mrežne kartice

Iako većina matičnih ploča dolazi sa ugrađenom mrežnom karticom, gejmeri koji žele stabilnu konekciju i niži ping mogu investirati u kvalitetnu mrežnu karticu. One mogu poboljšati odziv u mrežnim igrama, smanjiti latenciju i omogućiti bržu vezu putem Wi-Fi 6 ili 10Gbps Ethernet-a. Za kompetitivne igrače, žična veza sa niskom latencijom može doneti značajnu prednost.